منطقه بیسیم در شمال شرقی شهر زنجان قرار دارد. این منطقه ۳/۲ درصد از مساحت شهر را به خود اختصاص داده است که ۱۱درصد جمعیت را شامل می‌شود. محله بیسیم بر اثر مهاجرت روستاییان شکل گرفته است.
این منطقه در مرکزیت سه محله با شرایط فرهنگی و مالی خوب قرار دارد که دسترسی به درمانگاه، خانه بهداشت و کلانتری را آسان می‌کند.
مسکن‌سازی شتاب‌زده، استفاده از مصالح بی‌کیفیت، فرسودگی منازل، فقدان شبکه زه‌کشی و دفع آب های سطحی و محیط با کیفیت پایین زندگی از مهم‌ترین مشکلات کالبدی منطقه است.
وجود شبکه آب‌رسانی شهری قابل شرب، برق شهری و گاز لوله کشی از امکانات منطقه به حساب می‌آید.
عدم تناسب شبکه معابر، کوچه‌های باریک، و خاکی بودن بعضی از معابر رفت و آمد را مشکل می‌کند.
منطقه در محدوده دسترسی به اتوبوس و تاکسی قرار دارد.
با توجه به کوچک بودن منازل در این منطقه، سرویس‌های حمام و دستشویی در وضعیت بد و غیربهداشتی هستند.
امکانات آموزشی و فرهنگی مانند مدرسه در تمام مقاطع برای دختران و پسران، فرهنگسرا و دارالقران و همچنین امکانات ورزشی مانند سالن ورزش در حاشیه منطقه وجود دارد. با این حال هستند کودکانی که به علت مشکلات مالی ترک تحصیل کرده‌اند و خانواده هایی که از فقر فرهنگی رنج می‌برند.
فضای سبز در محدوده بیسیم و در مناطق اطرافش مشاهده می‌شود که اغلب یا محل جمع شدن سالمندان است یا مکانی برای فروش مواد.
مصرف ماده‌مخدر هروئین و قرص های روان‌گردان مانند ترامادول در میان نوجوانان و مردان رایج است و در مواردی زنان معتاد در این منطقه شناسایی شده‌اند.
ناهنجاری های حاکم بر منطقه از قبیل مشکلات کالبدی، نوع معماری شهری و زاغه ها موجب شده تا فرصت و امکان بزهکاری در این محدوده از شهر بیشتر باشد.
معضل کودکان کار که اغلب یا به جمع‌آوری ضایعات مشغول‌اند یا فروش آب در قبرستان، در میان خانواده های شناسایی شده مشاهده می‌شود.

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here