در هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق جمعیت امام علی (ع)، تیم اعزامی به استان لرستان، در روستاهای شهرستان کوهدشت ۳۵۰ خانواده محروم را شناسایی کردند.
الهه الله کریمی، مسؤول اجرای طرح گوچه گردان در استان لرستان در مصاحبه با خبرنگار جمعیت امام علی(ع) اظهار کرد: « پس از طی مسیرهایی سخت و صعب العبور به روستاهای چنار سفلی، باغ بالا، سرخ مهر، چَم آستان علیا، چم آستان سفلی، قبر موسی، گُردِلمهر و چنار مَرداوی از توابع شهرستان کوهدشت سفر کرده و کار شناسایی را آغاز کردیم و شاهد بودیم که فقر و محرومیت به معنای واقعی کلمه در این مناطق بیداد می کند…».
عضو جمعیت امام علی(ع)، فقر مالی، بیکاری و اعتیاد را از بزرگترین معضلات این منطقه خواند و گفت: «برخی افراد در چنان وضعیت نا مطلوبی به سر می برند که غذایشان چیزی جز نان و میوه هایی همچون بلوط نیست!». وی اضافه کرد: « بیکاری در این روستاها ناشی از کمبود امکانات و نبود زیرساخت های مناسب است و نه از بی همتی ساکنان؛ چرا که با وجود همین شرایط هم روستاییان این مناطق در زمین های کوچک خود که گاه از یک فرش ۱۲ متری هم کوچکترند، از راه کشاورزی و دامداری روزگار خود را با وجود همۀ سختی ها می گذرانند».
الله کریمی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری های مختلف در روستاهای محروم کوهدشت ،از عدم دسترسی ساکنان این روستاها به مراکز درمانی خبر داد و گفت: « رسیدن به نزدیک ترین خانۀ بهداشت در بعضی از روستاها تا سه ساعت زمان می برد و در جریان کار شناسایی، از مرگ زن بارداری برایمان گفتند که فقط به علّت تأخیر در رسیدن به مرکز درمانی جان خود را از دست داده بود». به گفتۀ وی، عقب ماندگی ذهنی از شایع ترین بیماری هایی است که در این منطقه به چشم می خورد که احتمالاً علّت اصلی آن رواج ازدواج های فامیلی، ازدواج در سنین پایین و به طور کلّی محرومیت های بهداشتی، تغذیه ای و فرهنگی مادران است.
کمبود مراکز آموزشی و مسائل مربوط به تحصیل کودکان از دیگر مشکلاتی بود که مسؤول هماهنگی اجرای طرح گوچه گردان عاشق در شهرستان کوهدشت به آن پرداخت.
الله کریمی در این باره اعلام کرد: «سواد بیشتر ساکنان روستاها نهایتاً به مقطع ابتدائی می رسد و در روستاهایی هم که مدرسه وجود دارد، این مدارس فقط سه روز در هفته باز هستند؛ زیرا در چنین مدرسه هایی سرباز معلم ها به خدمت گرفته می شوند و معلمان استخدامی به خاطر بَعد مسافت و مشکلات گوناگون حاضر به فعالیت در این مناطق نیستند. به علاوه از آنجا که رسیدن به نزدیک ترین دبیرستان هم دو ساعتی طول می کشد، اغلب کودکان از ادامۀ تحصیل باز می مانند».
این عضو جمعیت امام علی (ع) در نهایت از نبود آب آشامیدنی سالم، تأسیسات برق، مراکز بهداشتی و سایر امکانات رفاهی در برخی از روستاهای شناسایی شدۀ شهرستان کوهدشت سخن گفت.

شماره کارت جهت برنامه غذا رسانی برای مبارزه با گرسنگی کودکان (آیین کوچه گردان عاشق) :
۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۰۳۱۳۰۸ بنام جمعیت امام علی
تلفن ستاد مرکزی طرح کوچه گردان عاشق:
۰۲۱- ۵۵۱۵۴۱۶۵ (۵۵۶۰۳۴۳۶)
روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی :
۰۲۱- ۸۸۹۳۰۸۱۶ (۸۸۹۰۶۴۲۷)

lo-ku-030