جغرافیای فقر ایران (تهران- ۳)

0
5

اعضای داوطلب خانۀ ایرانی پاکدشت جمعیت امام علی (ع) در هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق به شناسایی خانواده های آسیب دیده در شهرستان پاکدشت و کورۀ محمود آباد در خاور شهر پرداختند.

شبنم اسکندری، مسؤول تیم شناسایی خانۀ پاکدشت، گستردگی مشکلات این شهرستان پایتخت را چنین توضیح می دهد:« در خانواده های اتباع بدون استثناء معضل کار کودکان مشاهده می شود که یا به صورت زباله گردی و جمع آوری ضایعات است و یا کار در کارخانه های صنعتی که در بسیاری از موارد به بروز بیماری های تنفسی در کودکان می انجامد. به علاوه خانواده های افغان با مشکل نداشتن اوراق هویت، محرومیت از تحصیل و کمبود شدید اعتماد به نفس نیز روبرو هستند، به طوری که حتی مورد سوء استفادۀ مالی صاحبخانه هایشان قرار می گیرند و قدرت دفاع از خود را ندارند».

اسکندری رواج ازدواج های زودهنگام را مهم ترین مشکل دختران افغان منطقه دانست که از ۵ سالگی برایشان نامزد در نظر گرفته می شود و با این که همگی آرزوی رفتن به مدرسه و درس خواندن را دارند، ناچار می شوند در سن ۱۰-۱۲ سالگی به ازدواج با مردانی به مراتب مسن تر از خود تن دهند. وی به عنوان مثال از مادر۲۶ ساله ای سخن می گوید که دختر نوجوان خود را در ازای پرداخت پول رهن منزل، به خانۀ بخت می فرستد!

عضو جمعیت امام علی (ع) همچنین با اشاره به معضل بارداری های زودهنگام دراین خانواده ها اظهار کرد:« به مواردی برخوردیم که مادر ۶ ماهه باردار بود و حتی متوجه این موضوع هم نشده و تا ۴-۵ ماهگی قرص ضد بارداری مصرف می کرد و بدتر از آن تا پایان دورۀ بارداری حتی یک بار هم به پزشک مراجعه نکرده و زایمان نیز در منزل انجام می شد».

اسکندری در مقابل، رایج ترین معضل خانواده های ایرانی منطقۀ پاکدشت را اعتیاد خواند و از شناسایی پسر ۱۲ ساله ای خبر داد که احتمالاً در مدت چند ماهی که مادرش در زندان به سر می برده به سمت اعتیاد کشیده شده است. به گفتۀ وی، یکی دیگر از حادترین موارد مربوط به وضعیت نا به سامان پسری شش ساله بود که پدرش در آلونکی زندگی میکند که پاتوق معتادان است و مادرش هم با وجود سن کم، دومین ازدواجش را تجربه کرده و کودک بین محل زندگی پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگی که متاسفانه آنها هم دچار اعتیاد هستند، سرگردان است.

وی خاطر نشان کرد:« افسردگی، ابتلا به بیماری های عصبی و خودکشی از مواردی است که هم بین اتباع و هم بین خانواده های ایرانی پاکدشت شیوع دارد و علاوه بر آن به علّت آلودگی آب و شرایط نامناسب بهداشت محیطی، بیماری های عفونی نیز در این ناحیه شایع هستند و از آنجا که در این خانواده ها معمولاً تعداد فرزندان هم بالاست، امکانات درمانی، رفاهی و آموزشی موجود، به هیچ وجه پاسخگوی این جمعیت نیست».

مسؤول تیم شناسایی خانۀ ایرانی پاکدشت سپس به شناسایی بیش از ۲۸۰ خانواده محروم در کورۀ محمود آباد اشاره و بیان کرد:« در این ناحیه فقر مالی بیداد می کند و ساکنان کوره ها که حالت ارباب- رعیتی پیدا کرده اند، بابت اتاق هایی به صاحبان کوره ها اجاره پرداخت می کنند که عموماً از حداقل امکانات رفاهی مانند برق، آب و سرویس بهداشتی خصوصی نیز بی بهره هستند».

عضو جمعیت امام علی (ع) با ابراز شگفتی از وجود چنین مکانی در ۱۰ کیلومتری پایتخت کشور، نبود مراکز درمانی و آموزشی را مشکل دیگر این منطقه خواند.

وی در پایان با بیان این که از حدود ۱۵ کورۀ منطقۀ وسیع محمودآباد، تنها ۴-۵ کوره فعال هستند و ساکنان کوره های دیگر از راه زباله گردی امرار معاش می کنند، بر لزوم فعالیت اصولی و مستمر برای بهبود وضعیت خانواده های این ناحیه تأکید کرد.

te-qa-021