نقشه فقر ایران

جغرافیای فقر ایران (بوشهر)

در هفدهمین آیین کوچه گردان عاشق، تیم شناسایی جمعیت امام علی (ع) در استان بوشهر به شناسایی خانواده های محروم شهرستان کنگان پرداختند؛ جایی که با وجود بهره مندی از منابع عظیم نفتی، مردم برخی از روستاهایش چنان در فقر به سر می برند که  ناچارند چندین روز بدون خوردن هرگونه غذایی زندگی کنند.

علی برزگر، مسؤول تیم شناسایی استان بوشهر در گفتگو با خبرگزاری جمعیت امام علی (ع) دربارۀ شناسایی های انجام شده در روستاهای شهرستان کنگان و مناطق حاشیه ای شهر بوشهر اظهار کرد: « به جرأت می توان گفت که از بین مناطق شناسایی شده، روستای عرب نشین میانلو بدترین وضعیت را از نظر فقر مالی ساکنان داشت، به طوری که وقتی به آنجا رسیدیم بعضی از خانواده ها مدت ها بود که هیچ غذایی نخورده بودند و موهای کودکانشان در اثر سوء تغذیه به رنگ حنایی در آمده بود».

برزگر با بیان این که بیش از ۹۰ درصد اهالی این روستا نیاز مالی داشتند، معضل مهم این  خانواده ها را رواج ازدواج های متعدد دانست که به تولد کودکان بدون شناسنامه و در نتیجه محروم از تحصیل و کار می انجامد.

عضو جمعیت امام علی (ع) دربارۀ شناسایی های صورت گرفته در روستای تمبک در ۵ کیلومتری شهر کنگان گفت: « این منطقه درزمان گذشته آباد بوده اما از هنگامی که وزارت نفت زمین های روستا را برای احداث شرکت های پتروشیمی خریداری کرده است، به تدریج بیکاری و فقر گریبانگیر خانواده هایی شده که در منطقه باقی مانده اند».

وی همچنین به صنعتی شدن ناحیه و آلودگی های ناشی از تأسیسات نفتی و پایانه های صادرات گاز اشاره و تصریح کرد:« در کلّ این منطقۀ چند ده کیلومتری بوی شدید گاز و مواد گوگردی به مشام می رسد که سبب بروز بیماری های متعدد و به ویژه سرطان شده است».

برزگر در ادامه به شناسایی خانواده های نیازمند در روستای نخل غانم اشاره کرد و سپس از معضل فراگیر اعتیاد در شهر سیراف سخن گفت. وی ازدواج در سنین پایین، تجاوز و تولد فرزندان نامشروع را از دیگر مشکلات این ناحیه خواند و در این باره توضیح داد:« اهالی منطقه به علّت فقر مالی توانایی نگهداری و تأمین هزینۀ زندگی دخترانشان را ندارند و با وجود این که عموماً خانواده های بافرهنگی هستند، گاه ناچار می شوند دختر خود را به عقد سوم و چهارم مردی مسن در آورند». وی پس از اشاره به شناسایی مادری که به خاطر فقر مالی کلیۀ خود را فروخته بود ادامه داد:« علی رغم این که دمای هوا در این منطقه به ۵۰ درجه و رطوبت هوا به بالای ۷۰ درصد می رسد، بعضی از خانواده ها حتی کولر هم نداشتند».

مسؤول تیم شناسایی استان بوشهر، اعتیاد و تن فروشی را از بارزترین مشکلات منطقۀ گوده و روستای پرک دانست و اظهار کرد:«در روستای پرک برخی از زنان علناً از این موضوع صحبت می کردند و می گفتند وقتی که نه درسی خوانده ایم و نه کاری داریم، برای امرار معاش چارۀ دیگری برایمان باقی نمی ماند».

برزگر با اشاره به نزدیکی شهرستان کنگان و عسلویه گفت: « با وجود همجواری این شهرستان با فازهای پارس جنوبی، تأسیسات عظیم نفتی و شرکت های پتروشیمی، متأسفانه فقر و انواع معضلات اجتماعی به وفور در این نواحی به چشم می خورد».