بوی مشکی از مشک آباد نمی آید

0
3

به گزارش خبرگزاری جمیعت امام علی (ع) تیم شناسایی در ادامه مراحل شناسایی خانواده های محروم مشمول آئین کوچه گردان عاشق این بار روستای مشک آباد از توابع بخش قمرود را مقصد خود قرار داد.
این روستا در ۶۵ کیلومتری شمال قم قرار دارد. در حال حاضر ۷۲ خانوار را در خود جای داده است، از وضعیت ظاهری روستا می توان به وضعیت ناگوار بهداشت در آن پی برد. خانه ها از مصالح معمولی و توسط جهاد سازندگی و در اوایل دوران انقلاب ساخته شده اند، نام گذاری و جدول بندی کوچه ها نیز به گفته اهالی محل در زمان دولت قبل صورت گرفته است. یک خانه بهداشت در روستا احداث شده که یک روز در هفته درآن پزشک مستقر می شود.
بچه های روستا تنها تا کلاس ششم را می توانند در مدرسه روستا بخوانند و برای ادامه تحصیل باید به بخش قمرود بروند که هیچ کدام از خانواده ها فرزندانشان را برای تحصیل به قمرود نفرستاده اند و بچه ها همگی بعد از تحصیل کلاس ششم دیگر فرصتی برای یادگیری ندارند. دخترهای روستا در سنین دوازده الی سیزده سالگی ازدواج می کنند و پسران بعد از تحصیل معمولا بیکار هستند.
کار عده ای ازمردان روستا کارگری است که معمولا به سختی پیدا می شود، تعدادی از خانواده ها هم شتر دارند و از وضعیت مالی بهتری برخوردارند.
مشکل عمده اهالی روستا نبود کار و کم آبی است، کمبود آب و احداث سد باعث شده است که آب لوله کشی این روستا با فشار بسیار کمی به خانه های اهالی روستا برسد و همان میزان محدود آب لوله کشی هم بسیار شور و غیر قابل مصرف است و در بسیاری از روزهای سال برای نیازهای ضروری زندگی هم آب ندارند. مشکلات بهداشتی حاصل از کمبود آب به وضوح مشاهده می شود و شپش در روستا شایع است. علاوه بر این دستگاه آب شیرین کن روستا هم نیاز به تعمیر دارد که اهالی روستا از عهده هزینه های آن برنمی آیند.
اعتیاد به تریاک در میان مردان روستا بسیار فراگیر است. در گذشته کار اهالی روستا کشاورزی و دامداری بوده است که به دلیل خشکی زمین این شغل را رها کرده اند. فاضلاب سطحی و روان برخی از خانه ها محیط آلوده ای را ایجاد کرده که سلامت کودکان روستا را تحت تاثیر قرار داده است.
در این میان وضعیت معیشتی برخی از اهالی روستا به گونه ای است که حتی بودجه ای برای تهیه کتاب نداشتند و فرزندانشان مدرسه نیز نرفته اند.

گزارش شناسایی کوچه گردان عاشق، روستای مشک آباد، قم – ۱۳۹۵

photo_2016-06-19_01-27-02