خبرگزاری جمعیت امام علی (ع): شانزدهمین آیین کوچه گردان عاشق در تهران برگزار شد

0
5

به گزارش خبرگزاری جمعیت امام علی «JIANA» ، همایش شانزدهمین آیین ملی کوچه گردان عاشق ۱۶ تیرماه ۱۳۹۴، شب ۲۱ رمضان در تهران توسط جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) برگزار شد.

مرتضی کی منش، عضو هیئت مدیره جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع)، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری جمعیت امام علی (JIANA) درباره هدف و نیت اصلی این طرح، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر به نظر می رسد رفع مسئله فقر و گرسنگیِ اقشار محروم ، دغدغه اصلی اجتماع ما ، یعنی عموم مردم، مسئولین و فرهیختگان و دانشگاهیان ما نیست؛ به همین دلیل قصد داریم با برگزاری و اجرای طرح هایی چون “کوچه گردان عاشق” ضرورت ریشه کنی معضل گرسنگی را یادآوری کنیم و متوجه شویم که گرسنگی برای جامعه ای که تمدنی اسلامی و ایرانی دارد اصلا شایسته نیست و اینکه کودکانش معضلی به نام گرسنگی داشته باشند اصلا قابل پذیرش نیست. در ماه مبارک رمضان، در طرح کوچه گردان عاشق به تأسی از سیره عملی زندگی مولا علی(ع) خدمت به فقرا و دردمندان را سرلوحه رفتار خود و اجتماعمان قرار می دهیم و بر لزوم بر دوش کشیدن کیسه های بر زمین مانده مولا علی (ع) در ادبیات فکری و معنوی جامعه تاکید می کنیم.

وی گفت این طرح ابتدا در سال ۷۸ برای نخستین بار توسط هفت دانشجو و با توزیع ۵۰ کیسه مایحتاج انجام شد. در سال ۹۳ تعداد این کیسه ها به ۵۰۰۰  و در حال حاضر تعداد آن به ۷۰۰۰ کیسه در سراسر کشور افزایش یافته است. کی منش گفت: تأمین هزینه ها بر مشارکت مردم و کمک های آن ها استوار می باشد که تاکنون هزینه بخش زیادی از این کیسه ها با کمک های مردم نیکوکار تأمین شده است.

همایش شانزدهمین آیین کوچه گردان عاشق امسال در تهران در سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد با حضور بیش از ۱۵۰۰ نفر از داوطلبین و مردم برگزار گردید و سالن برج میلاد شاهد استقبال بیش از پیش مردم از این همایش بود.

این مراسم با پخش فیلم معرفی جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) شروع شد. در ادامه خانم زهرا رحیمی، مدیر عامل جمعیت امام علی (ع) و مرتضی کی منش عضو هیئت مدیره گزارشی از دستاوردهای جمعیت امام علی در طول سال های فعالیت ارائه دادند. خانم رحیمی گفت جمعیت همزمان از دو نگرش خرد و کلان به مسائل اجتماعی نگاه می کند. همچنین ایشان ضمن بیان افزایش تعداد خانه های ایرانی در سراسر کشور، گفتند که هم اکنون داوطلبان جمعیت امام علی در حال ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی، حقوقی، هنری، ورزشی و … در ۳۱ خانه ایرانی در سراسر کشور هستند. در بیان دستاوردهای مهم جمعیت؛ به ثبت نام بیش از ۱۰۰ دانش آموز محروم از تحصیل در مدارس، افزایش تنوع رشته های ورزشی (راگبی، هاکی، ژیمناستیک، فوتبال، والیبال و …) و همچنین توجه ویژه به ورزش دختران، ایجاد لیگ فوتبال پرشین، ایجاد کارگاه های کارآفرینی و ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی اشاره شد. کی منش همچنین گفت از تابستان سال ۹۳ تا تابستان سال ۹۴ چند نوجوان محکوم به قصاص با تلاش جمعیت از مرگ نجات پیدا کرده اند و هم اکنون نیز چند پرونده در حال بررسی است که ان شاء الله تا ماه محرم پیگیری های کامل ادامه خواهد داشت. در ادامه خانم رحیمی از یاری رسانی به آوارگان جنگ داعش در عراق در طرح کوچه گردان عاشق امسال خبر داد.

همایش ایین کوچه گردان 1394

در ادامه گروه سرود متشکل از بچه های خانه های ایرانی جمعیت سرودی زیبا با مضمون سخن مولا علی، که می فرماید: ” خدا را! خدا را! درباره یتمیان؛ مبادا گاه سیر و گاه گرسنه بمانند و حقوقشان ضایع گردد” ، اجرا کردند.

در ادامه تئاتری ویژه با موضوع تأثیر مخرب ماده مخدر شیشه، توسط هنرمندان و فرزندان جمعیت امام علی اجرا شد. این تئاتر داستان پدری که اعتیاد به شیشه داشت و چهار فرزند خود را به خاطر تأثیر ویرانگر شیشه بر جسم و روح خویش، کشته بود را نشان داد که تعداد زیادی از مخاطبین تحت تأثیر این تئاتر قرار گرفتند. در حین اجرا فاجعه بودن مصرف این ماده مخدر با اشاره به برخی از اخبارهای منتشر شده ی مربوط به فجایع مرتبط با شیشه نشان داده شد. این تئاتر توسط شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی، نوشته و کارگردانی شده بود و بازیگران آن، فرهاد، رقیه و ستاره از فرزندان و هنرمندان جمعیت امام علی بودند.

همایش ایین کوچه گردان 1394
اجرای گروه سرود
تاتر کوچه گردان عاشق 1394
اجرای تئاتر

در بخش دوم همایش، پس از پخش کلیپی مستند در مورد معضل اعتیاد در خانواده ها، شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امام علی (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت. میمندی نژاد گفت: «در جامعه اسلام علی نمی شود کسی به فکر خودش باشد و عده ای از مردم فراموش شده باشند. شیطان این مملکت را حیاط خلوت مخدر خودش کرده است. شیطان اینجا را حیاط خلوت فحشا و اعتیاد کرده است. فکر نکنیم از سونامی شیشه در امان هستیم. شیطان اعتیاد پشت در خانه های ماست اگر هشیار نباشیم. یک قدمی خانه کسی فردی شیشه کشیده و کسی را سلاخی کرده است. مگر این مملکت خانه ما نیست و این همه جوان بچه های ما نیستند؟ آنچه بر خود نمی پسندیم بر دیگران هم نپسندیم. ما نمی توانیم بگوییم یک جامعه اسلامی داریم ولی بعضی ها در آن دارند نابود می شوند.»

همایش ایین کوچه گردان 1394

وی گفت: «امروز جمعیت امام علی می بیند که متاسفانه برای یک بچه ای که زار و نزار زیر دست و پای پدر شیشه ای اش افتاده، هیچ کاری نمی تواند بکند چون هیچ کس در این جامعه نمی خواهد بشنود. گوشها ناشنواست، دلها مرده است. چرا به اینجا رسیدیم؟ چرا این اتفاق برای جامعه ما افتاده؟ چطوری می شود که یک انسان به جایی می رسد که نمی تواند بفهمد چیزی دردناک که بر خودم نمی پسندم، حق دیگری هم نیست. امروز از عدالت اجتماعی صحبت می کنیم ولی ما قبل از اینکه آدم عادل داشته باشیم که عدالت را بفهمد، باید آدم ها در حق خودشان عدالت را رعایت کنند. یعنی وقتی ما با آدمی صحبت می کنیم و از تجاوز و درد و کشته شدن یک کودک می گوییم و این آدم وجودش خاموش است و نمی شنود، او در اصل کسی است که به خودش تجاوز کرده، خودش را کشته، به خودش خیانت کرده، به خودش دروغ گفته. تا رسیده با اینجایی که شان انسانی و کمال انسانی را نمی فهمد و یک کودک معصوم را درک نمی کند.» او ادامه داد: «عدالت یک مفهومی دارد: وزن و توازن. در بی عدالتی، توازن به هم خورده است. توازن اندک اندک به هم می خورد. ما نمی فهمیم.»

میمندی نژاد گفت: «ما اگر دنبال جامعه دینی می گردیم، جامعه دینی فقر را تحمل نمی کند. فقر نشانی از شیطان است. در قرآن برای زدودن فقر از جامعه فرمان دینی داده است. نشانه ظلم چیست؟ ایجاد فقر. نشانه بدتر ظلم چیست؟ مناطق فقر، فضاهایی که فقرا در آن آزار و اذیت می کشند. چرا ما عدالت مرده؟ چرا بچه ای را در سرزمین ما میکشند، پوست می کنند، تکه تکه می کنند و ما نمی فهمیم؟ از خودمون بپرسیم تقصیر کیست؟ همان طور که با یک خبط کوچک نماز آدمی می شکند، خون و درد و داغ این همه بچه بی گناه هم، نماز و اسلام هر مرد مسلمانی را شکسته است. هر کس که امروز درد دین دارد باید برای احقاق حق این بچه ها داد بزند. امروز هر کس درد انسانیت دارد باید فریاد بزند. چطور ما می توانیم ادعای اسلام بکنیم و پشت سرمان کودکی باشد که دارد درد می کشد و گریه و زاری می کند؟ چطور می توانیم ما او را نبینیم و از کنارش بگذریم؟»

ایشان در نهایت با اشاره به بسته شدن دفتر جمعیت امام علی در کرمان که به دلایل نامعلوم از زمستان تا کنون بسته مانده، گفت: هر جا رفتیم و التماس کردیم که بچه ها گرسنه پشت در این خانه مانده اند و خانه امیدشان بسته شده است. گفتیم شما با این کارتان تعدای جوان عضو جمعیت را که احساس کردند می شود برای مقابله با معضلات در این کشور کاری کرد در خانه امیدشان را بستید. خانه ی کودکان کار در کرمان بی هیچ دلیل قفل شده است. ما توقع داشتیم کلید آقای رییس جمهور، در خانه های فساد را قفل کند و دستِ دست درازان به مال و ناموس مردم را ببرد، نه اینکه در خانه ای را قفل کند که نور امید محرومان و کودکان یتیم شهر است.»

پس از سخنرانی آقای میمندی نژاد، پیمان نامه کوچه گردان عاشق با حضور اعضای داوطلب جمعیت امام علی بر روی سِن خوانده شد و در پایان تمام افراد حاضر در سالن با صدایی رسا و استوار به این پیمان لبیک گفتند.

همایش ایین کوچه گردان 1394

پس از پایان همایش شانزدهمین آیین کوچه گردان عاشق در تهران، تیم های پخش کوچه گردان در تهران، کیسه های مایحتاجی را که با کمک های مردم نیکوکار و داوطلب تهیه شده بود در ۱۹ منطقه استان تهران از قبیل بومهن، دربند، اسلامشهر، کن، کوهسار، رباط کریم، کبیرآباد و … توزیع کردند. در پخش و توزیع کیسه ها مردم نیکوکار و کسانی که کمک کرده بودند نیز می توانستند با برنامه ریزی قبلی با مسئول اجرایی طرح، در مناطق شناسایی شده حضور پیدا کنند و از نزدیک با محله های محرومِ شناسایی شده روبرو شوند و از رسیدن کمک هایشان به دست افراد نیازمند مطلع گردند.

توزیع کیسه های آذوقه

توزیع کیسه های آذوقه

در حاشیه این همایش، مسئول اجرای طرح کوچه گردان عاشق ،خانم نعمت الله زاده، به خبرنگار JIANA گفت: همایش کوچه گردان عاشق امسال در شهرهای مختلف کشور برگزار می شود. تاکنون در شهرهای اصفهان (شب هجدهم ماه رمضان)، کرج (شب نوزدهم ماه رمضان)، مشهد و تهران (شب بیست و یکم ماه رمضان) این همایش برگزار شده است. همچنین وی افزود تاکنون بیش از نیمی هزینه های طرح تأمین شده است و تا آخر ماه مبارک رمضان توزیع و پخش کیسه ها در سراسر کشور ادامه خواهد داشت. علاقمندان می توانند جهت واریز کمک‌های خود به صورت اینترنتی با مراجعه به بخش اهدای برکت در http://kuchegardan.sosapoverty.org/shop/  هر یک از اقلام کیسه های آذوقه کوچه گردان عاشق را به دلخواه و بر اساس میزان کمک مالی خود، انتخاب و اهدا نمایند. نعمت الله زاده افزود سایر روشهای اهدای کمک ها در وبسایت کوچه گردان عاشق موجود است.

به گزارش JIANA، علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با دفتر روابط عمومی مرکزی جمعیت امام علی به شماره ی ۸۸۹۳۰۸۱۶ و یا با ستاد مرکزی کوچه گردان عاشق در تهران با شماره های تلفن ۵۵۶۰۳۴۳۶ و ۵۵۱۵۴۱۶۵ تماس حاصل کنند.

وبسایت جمعیت امام علی (ع): www.sosapoverty.org

وبسایت کوچه گردان عاشق: www.kuchegardan.org